קלודיה קראוס

דף הבית » שאלות ותשובות

כמה זמן נמשך טיפול?

קשה לקבוע מראש כמה זמן יארך טיפול. על מנת להגיע לתוצאות מוצלחות ועמידות לאורך זמן יש לצפות לתהליך שימשך לפחות מספר חודשים. הדבר תלוי במשתנים רבים ובין היתר: רמת שיתוף הפעולה של הילד הילד וההורים ביניהם, רמת המשאבים הנפשיים הקיימת במשפחה, רמת ההתנגדות לחשיפה ונגיעה במקומות כואבים ולא מודעים וכמובן רמת הניסיון, הידע המיומנות והרגישות של המטפל.
הטיפול מסתיים בדרך כלל בהסכמה משותפת של הילד, ההורים והמטפל, כאשר מקובל על כולם שהתהליך הושלם והושגו התוצאות. תהליך סיום הטיפול כרוך בעיבוד הפרידה ולוקח בדרך כלל בין חודש לחודשיים. תהליך הפרידה הינו חלק בלתי נפרד מהטיפול עצמו ויש חשיבות עליונה להשלים אותו בצורה טובה על מנת לבסס את הישגי הטיפול ולא לגרום לנסיגה וחזרה של קשיים שנעלמו.

מהם סוגי האבחונים השונים הקיימים?

אבחון דידקטי: בודק מיומנויות למידה בעזרת מבחנים שונים ומגוונים ומתבצע על ידי מאבחנות דידקטיות או פסיכולוגים חינוכיים או קליניים.

אבחון פסיכו דידקטי: בודק מיומנויות למידה ומאפיינים רגשיים ואישיותיים. מתבצע על ידי פסיכולוגים קליניים וחינוכיים, או בשיתוף מאבחנות דידקטיות. האבחון עושה שימוש במבחנים דידקטים הבודקים מיומנויות למידה שונות ומגוונות וכן מבחנים פסיכולוגים השלכתיים.

אבחון פסיכו דיאגנוסטי: אבחון הבודק את רמת האינטליגנציה של הנבדק וכן את עולמו הפנימי ומאפייני האישיות שלו. מתבצע על ידי פסיכולוגים קליניים וחינוכיים. האבחון עושה שימוש במבחני אינטליגנציה ומבחני אישיות השלכתיים יחודיים לפסיכולוגים.

הערכה פסיכולוגית: מעריכה את עולמו הפנימי של הילד/מבוגר, רמות החרדה, דפוסי התמודדות, כוחות ומשאבי נפש לעומת מצוקה וקשיים רגשיים ותפקודיים. מתבצעת על ידי פסיכולוגים קליניים וחינוכיים וכן מטפלים רגשיים. הערכה זו הכרחית בתחילת טיפול על מנת להבין את הקשיים ומקורם, להגדיר את מטרות הטיפול ואת אופיו.

במסגרת הקליניקה מבוצעים אבחונים והערכות כאחד.
אבחונים מתקיימים מידי שבוע בתאום מראש.

1 2